Częstym pytaniem w trakcie odgracania jest to o miejsca, do których można oddać niepotrzebne przedmioty. Postanowiłam więc sprawdzić, gdzie w Poznaniu można oddać niepotrzebne rzeczy. Niepotrzebne nie oznacza jednak, że możemy potraktować takie miejsca jak śmietniki!
W Poznaniu funkcjonują obecnie dwa sklepy charytatywne, które przyjmują za darmo określony asortyment. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży podarowanych przedmiotów są przeznaczane na cele charytatywne.
Magazyn dobra (ulica Św. Marcin 47 – Pasaż Różowy)
Co można tam oddać? – Chwilowo nie przyjmujemy żadnych książek i niezbyt chętnie produkty dla dzieci. Najchętniej przyjmujemy przedmioty kuchenne – wyjaśniają pracownicy. Do magazynu nie można jednorazowo przynieść dużej liczby przedmiotów. Nie ma tam bowiem przestrzeni, w której można te przedmioty trzymać. – Przyjmujemy przedmioty używane, ale sprawne, kompletne, bez uszkodzeń i czyste, a także przedmioty nowe – dodają.
Można tu oddać artykuły galanteryjne i dodatki do odzieży (m.in. zegarki, paski, torebki oraz nowe szale, rękawiczki czy nakrycia głowy), małe AGD, akcesoria kuchenne, zastawę stołową, drapaki dla kotów, telefony, tapety, laptopy, kina domowe, konsole, artykuły sportowe, namioty, śpiwory, płyty winylowe, instrumenty muzyczne, kalkulatory, obrazy, inhalatory, masażery i wiele innych.
NIE MOŻNA tu oddawać zabawek pluszowych, jedzenia i leków, odzieży i obuwia, używanych tekstyliów domowych (m.in. firan, zasłon, ręczników), dużych mebli i sprzętu RTV / AGD, środków chemicznych, kosmetyków, części samochodowych, roślin, zwierząt, broni i monet.
Skład charytatywny (ulica Grochowska 48)
Co można tam oddać? – Przyjmujemy niezniszczony sprzęt AGD, sprzęt rehabilitacyjny, sprzęty kuchenne, obrazy, biżuterię sztuczną. Nowe buty, ciepłą odzież (czystą, niezniszczoną), Porcelanę, szkło dekoracyjne, książki (niezniszczone) – informują pracownicy.
Co poza stacjonarnymi sklepami?
Uwaga, śmieciarka jedzie (Facebook)
W zasadzie każde większe miasto ma na Facebooku grupę „Uwaga, śmieciarka jedzie”. To miejsce, w którym wystawiane są informacje o przedmiotach, których chcemy się pozbyć. Mogą tam znaleźć nowych właścicieli. Kluczowe jest jednak to, by nie robić sobie kłopotu wystawiając dany przedmiot. Zrób więc zdjęcia przedmiotu i wyjaśnij dokładnie kiedy i gdzie można go odebrać. Unikniesz tym samym wielu irytujących wiadomości z pytaniem o to, czy np. dowieziesz komuś sweter, garnek albo kubki.
Ubrania do oddania (ubraniadooddania.pl)
Świetna inicjatywa, która pozwala pozbyć się niechcianych ubrań, butów, torebek i biżuterii, a przy tym umożliwia pomaganie wybranym organizacjom charytatywnym. Wystarczy znaleźć karton, którego suma trzech wymiarów nie przekracza 180 cm (dostaniesz taki w każdym większym sklepie), wypełnić go niechcianymi (ale nienoszącymi śladów użycia – ubrania nie mogą być brudne, dziurawe) przedmiotami, upewnić się, że karton waży pomiędzy 10 a 30 kg, wybrać na stronie ubraniadooddania.pl konkretną kampanię, którą chcemy wspomóc i zamówić bezpłatnego kuriera, który odbierze od nas przygotowany karton.
Proste i skuteczne. Nie dość, że zyskujemy miejsce w domu, to jeszcze pomagamy przy tym innym. Czy może być coś lepszego?
Instytucje pomocowe
To złożony temat. Oczywiście, w wielu miastach działają schroniska dla osób w kryzysie bezdomności, są też np. domy dla samotnych matek lub domy dziecka. Ale to nie jest tak, że każda taka instytucja z otwartymi ramionami przyjmie każdą koszulkę, kubeczek czy garnuszek. Jeśli już chcesz przekazać jakieś przedmioty takim instytucjom, skontaktuj się z nimi osobiście i zapytaj, czy to, co chcesz im zaoferować, jest im w ogóle potrzebne.