Niestety, ale lato się skończyło. Mam wrażenie, że skończyło się jeszcze na kilka tygodni przed początkiem jesieni, która w tym roku, przynajmniej pod względem temperatury, szybko dała o sobie znać. Chyba wszyscy doskonale wiemy, że żyjemy w trudnych czasach w sensie gospodarczym i wszyscy myślimy o tym, jak przetrwać zbliżającą się zimę z jak najmniejszym uszczerbkiem dla naszego portfela.
Ogrzewanie to jeden z tematów spędzających obecnie ludziom sen z powiek. Bez względu na to, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, kamienicy czy bloku, ogrzewać swoje mieszkanie musisz. Bez względu na to, czy masz ogrzewanie z cieplika, gazowe, węglowe czy elektryczne – na pewno to będzie trudna finansowo zima, bo wszystko drożeje.
Oto krótki poradnik dla tych, którzy chcą mieć w domu optymalną temperaturę, a przy tym nie chcą płacić gigantycznych rachunków.
Ile stopni w danym pomieszczeniu?

W przepisach prawa budowlanego pojawia się zapis mówiący o tym, że optymalna temperatura w domu powinna wynosić 18- 22 stopnie.
Jak grzać rozsądnie? Oto optymalne temperatury dla danych pomieszczeń:
Salon: 21 – 22 stopnie Celsjusza. Dlaczego? To tu spędzamy większość czasu, dlatego komfort cieplny jest tu bardzo istotny.
Pokój noworodka / seniora: 20 – 22 stopnie Celsjusza. Maluszek nie ma rozwiniętego systemu termoregulacji, dlatego temperatura w jego pokoju musi być odrobinę wyższa. Podobnie jest z seniorami – niskie temperatury negatywnie wpływają na ich zdrowie.
Sypialnie dzieci i dorosłych: 17-18 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura w sypialni nie pozwala organizmowi na właściwą regenerację w trakcie snu.
Kuchnia: 18-19 stopni Celsjusza. Dlaczego? W kuchni gotujemy na gorącej kuchence, w gorącym piekarniku, które dodatkowo dogrzewają pomieszczenie.
Łazienka: 22-24 stopnie Celsjusza. Dlaczego? Tu się rozbieramy, tu panuje spora wilgotność.
Spiżarnia / pomieszczenie gospodarcze: 12-14 stopni Celsjusza. Przetwory i zapasy nie lubią wysokich temperatur.
Przy tym wilgotność w domu / mieszkaniu powinna się utrzymywać w zakresie 40-60 procent.
Jak dodatkowo obniżyć rachunki?
Nie tylko utrzymywanie właściwej temperatury przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Oto kilka trików, które dodatkowo poprawią sytuację:
Obniżaj o 1-2 stopnie temperaturę, gdy wychodzisz z domu. Większa różnica będzie nieopłacalna, bo po powrocie trzeba będzie mocniej nagrzać pomieszczenia.
Zasłaniaj okna na noc roletami lub zasłonami. Ograniczą uciekanie ciepła.
Wietrzenie powinno być krótkie, ale konkretne. Z otwartymi na oścież oknami. Niech trwa maksymalnie kilka minut. W tym czasie BEZWGLĘDNIE zakręć zawory na grzejnikach.
Daj grzejnikom grzać. Nie zastawiaj ich kanapą, fotelem, stołem, nie kryj ich za zasłonami.
Rozważ zastosowanie ekranu zagrzejnikowego, który odbija ciepło.