Przedświąteczne porządki (część II)

1 grudnia 2022

Tym razem zabieramy się za łazienkę, salon i kuchnię, a więc te pomieszczenia w domu, które w trakcie świąt odgrywają kluczową rolę, bo… widzą je goście. Tradycyjnie, zacznijmy porządki od najłatwiejszego pomieszczenia z trzech zaplanowanych.

Na pierwszy ogień idzie ŁAZIENKA!

W łazience kluczowe jest odkładanie wszystkiego na miejsce i… zapach. Tak, zapach świeżości, dlatego istotne jest wietrzenie pomieszczenia. TUTAJ szczegóły krok po kroku. O czym pamiętać?

  1. Im mniej przedmiotów na widoku, tym lepiej.
  2. Nie ma nic gorszego niż zapach wilgotnych, nieświeżych ręczników i ogólnej wilgoci w łazience – wietrz!
  3. Efekt ładu zapewnisz jednolitym kolorem ręczników i jednolitymi pojemnikami.
  4. Jeśli masz w łazience pralkę i suszarkę bębnową, pamiętaj o ich czyszczeniu. Jeśli są w innym pomieszczeniu to też o tym pamiętaj.

Zbliżamy się powoli do finału porządków. Czas na SALON, w którym przyjmujemy gości. 

Jedna zasada potrafi zmienić życie: wyrób w sobie nawyk wieczornego ogarniania. Odłóż koc na miejsce, uporządkuj kanapę. Doprowadź pokój do takiego stanu, w jakim chciałbyś go widzieć rano i w jakim chciałbyś przyjąć (bez wstydu!) niezapowiedzianych gości. TUTAJ szczegóły porządków. A o czym jeszcze pamiętać?

  1. W trakcie odgracania przygotuj sobie worek / karton na przedmioty, które w ogóle nie powinny znaleźć się w salonie.
  2. Wnikliwie przejrzyj kolekcję dekoracji i bibelotów, które „zdobią” Twój salon. Czy są ładne i patrzenie na nie sprawia ci radość? Czy lubisz je podnosić, gdy wycierasz kurz z półek? 
  3. Jeśli masz kilka pilotów do różnych sprzętów, spróbuj dla nich znaleźć pudełko / pojemnik (nawet przypominający kubek), w którym będą miały swój dom.
  4. Kable bywają zmorą salonów. Jeśli są na widoku, powodują chaos. Dlatego jeśli jest opcja, najlepiej ukryć je w ścianie, jeśli to niemożliwe, można wykorzystać maskownice czy trytytki, by zniknęły za meblami.

Na koniec deser – KUCHNIA. Wiem, że świąteczne gotowanie to zawsze latające talerze i bajzel. Ale jeśli ogarniesz porządnie kuchnię przed świętami, gotowanie będzie przyjemnością. 

TUTAJ zostawiam szczegółowe wskazówki porządkowe. A o czym pamiętać przy porządkowaniu kuchni?

  1. Zastanów się, czy w Twojej kuchni można wydzielić pięć stref: zapasów (to lodówka, spiżarnia, szafki z zapasami), przechowywania (szafki, w których przechowujesz naczynia, sztućce), przygotowania (blat, na którym przyrządzasz posiłki – dobrze, aby był blisko zlewu i śmietnika), zmywania (chyba nie wymaga wyjaśnień) oraz gotowania (kuchenka). 
  2. Odgracanie jest kluczowe przy porządkowaniu kuchni. Nie chomikuj, selekcjonuj.
  3. Półki ZAWSZE wykładam matami. To znacznie ułatwia utrzymywanie porządku w kuchni.
  4. Pamiętaj, że blat jest do przygotowywania, a nie do przechowywania!
  5. Sypkie produkty wyglądają świetnie w jednakowych pojemnikach, ale jeśli gotujesz sporadycznie, nie jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Święta tuż tuż! To jak, już czyściutko? Czy sprzątanie jeszcze przed Wami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *