Tekst o porządkowaniu swojego komputera to jakiś hit na moim blogu, ale trudno się dziwić – dziś chyba każdy ma komputer i każdemu zdarza się nie mieć wolnego miejsca na pulpicie 😉 A co z naszymi smartfonami, które służą absolutnie do wszystkiego? Dziś będzie o porządkowaniu telefonu!
Na zachętę napiszę, że po porządkach Wasz smartfon będzie na pewno działał szybciej! Oto, jak zabrać się za porządki w smartfonie:
1. Zacznij od zdjęć i nagrań
Smartfony to dziś świetne aparaty fotograficzne, w których często trzymamy zdjęcia z wielu lat. Bywa, że mamy ich tysiące. Oczywiście, można je trzymać w chmurze zwalniając miejsce na telefonie i to dobre rozwiązanie. Ale jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy tego robić, a brakuje nam miejsca w telefonie, zabierzmy się za porządny przegląd zdjęć i nagrań. Te, bez których nie możemy żyć, zostawmy na smartfonie, a te, które chcemy mieć, ale niekoniecznie w telefonie, przerzućmy na komputer (nie robiąc na nim przy tym bałaganu ;)). Z resztą po prostu się pożegnajcie. Zajrzyjcie też do folderu Ostatnio usunięte i opróżnijcie go. Natychmiast zyskacie sporo miejsca.
2. Przejrzyj aplikacje
Jest ich mnóstwo, coraz więcej. Sklepy, banki, firmy kurierskie, restauracje – dzisiaj każdy chce mieć swoją aplikację i zachęca, by ją ściągnąć. No OK. Ale czy na pewno ze wszystkich korzystasz? Poświęć 15 minut na przejrzenie aplikacji zainstalowanych na Twoim smartfonie, odinstaluj te, z których wcale nie korzystasz. W ustawieniach telefonu znajdziesz informacje o tym, których apek nie używasz. Jeśli się pomyślisz – zawsze możesz ponownie zainstalować jakąś aplikację, bez której jednak nie możesz żyć. Pro tip: możesz pogrupować aplikacje w foldery, dzięki czemu zajmą mniej miejsca na ekranie telefonu. Mogą to być np. gry, muzyka, obróbka zdjęć itp.
3. Zapanuj nad powiadomieniami
Jeśli irytują Cię dźwięki wydawane przez Twój telefon, gdy ktoś ze znajomych wrzuci coś na Facebooka, to znak, że czas zajrzeć do powiadomień. Skup się na aplikacjach i sprawdź, jakie ustawiłaś/eś powiadomienia dla każdej z nich. To zajmie chwilę, a przestaniesz dostawać natrętne informacje na ekranie telefonu.
4. Kontakty
Czy masz w telefonie numery do osób, których wydaje Ci się, że nie znasz? Raz na jakiś czas warto przewertować listę kontaktów – być może część z nich jest zdublowana. A może są tam numery dawno nieaktualne? Przy okazji polecam zajrzeć do SMS-ów i usunąć te, które są nam już kompletnie niepotrzebne.
5. Zaplanuj swój ekran główny
Polecam podejście minimalistyczne – niech na ekran główny trafią aplikacje, których używasz zdecydowanie najczęściej. Na pozostałych ekranach możesz mieć wszystkie pozostałe aplikacje – najlepiej pogrupowane tak, by razem były np. aplikacje mediów społecznościowych, razem fotograficzne, a razem te portali sprzedażowych. Pomyśl też o tapecie – tu sprawa jest bardzo indywidualna, ale niech tapeta nie utrudnia korzystania z telefonu, a więc niech daje możliwość szybkiego zlokalizowania potrzebnej aplikacji.
I gotowe!