Ogarnij dom na Święta z Porządnicką: Salon

12 listopada 2020

Salon to serce domu. Tu spędza się najwięcej czasu (gdy nie śpimy 😉 ). Tu rodzina może przebywać we wspólnym towarzystwie i tu powinna panować atmosfera, która zachęci do odpoczynku, ulubionych aktywności, a czasem do szaleństwa!

Jak wygląda salon? Myślę, że ilu ludzi, tyle odpowiedzi na to pytanie. W Polsce coraz częściej salon połączony jest z kuchnią (choćby w formie aneksu kuchennego) i jadalnią, przez co spełnia wiele funkcji. Musi się w nim znaleźć miejsce do odpoczynku, a więc wygodna kanapa ze stolikiem kawowym, miejsce do jedzenia – stół i krzesła, telewizor, sprzęt grający, książki. Jeśli nie mamy w domu biura, to tutaj często trzymamy „papiery” i „sentymenty”, które mogą stać się nie lada wyzwaniem przy porządkowaniu.

Na liście porządkowej przygotowanej z myślą o salonie skupiam się tym pomieszczeniu w szerszym wymiarze, a tutaj podpowiem Wam jak uporać się z porządkowaniem książek i magazynów, które potrafią konkretnie zagracić przestrzeń.

Jak uporządkować książki i magazyny?

  1. Tak jak przy każdym odgracaniu: trzeba zebrać w jednym miejscu wszystkie książki, które posiadamy.
  2. Musimy pozbyć się tych książek, które przeczytaliśmy do połowy, lub których wcale nie ruszyliśmy. Można je sprzedać, oddać bliskim lub do biblioteki. Te w fatalnym stanie można po prostu wyrzucić. Zostawiamy tylko te książki, które uwielbiamy i do których lubimy wracać.
  3. Jeśli lubisz kupować kolorowe magazyny i masz ich zdecydowanie za dużo, przejrzyj je i powycinaj tylko te fragmenty, które są dla ciebie z jakiegoś powodu wartościowe. Włóż wycinki do foliowej koszulki, dzięki czemu będziesz mógł łatwo je przechowywać np. w segregatorze z dokumentami (za jakiś czas przejrzyj te wycinki i gwarantuję, że w przypadku połowy nie będziesz wiedzieć, po co w ogóle je masz).
  4. Gdy już zostawisz tylko ulubione książki, poustawiaj je, najlepiej pionowo, w wyznaczonym do tego miejscu. Najlepiej kategoriami – np. albumy razem, historyczne razem. Książki kucharskie możesz spokojnie trzymać w kuchni.

Kolejną kategorią przedmiotów, które często zalegają w salonie, są sentymenty. Co to takiego? To wszystkie przedmioty, które przywołują wspomnienia. Mogą to być zdjęcia, części garderoby z dawnych lat, przedmioty, które dostaliśmy w prezencie, dziecięce prace. 

Jak się zabrać za porządkowanie sentymentów?

  1. Jak zwykle zacząć od zebrania sentymentów w jednym miejscu i podzielenia ich na kategorie. Tylko od Was zależy, jakie to będą kategorie: zdjęcia, dziecięce, szkolne, lata młodości itp.
  2. Musisz zdecydować, czego nie potrzebujesz. Czy warto trzymać wszystkie szkolne świadectwa? Czy potrzebujesz listów od dawnych miłości? Czy rozdarta koszulka z ulubionego festiwalu musi zostać? Jeśli tak – nie ma problemu. To Twoje sentymenty. Staraj się jednak spojrzeć na temat trzeźwo. 
  3. Jeśli już zdecydujesz, co zostawiasz, przygotuj pudełko na swoje sentymenty. Może to być jedno pudełko dla całej rodziny, a może to być kilka pudełek dla każdego z domowników. W moim domu druga opcja sprawdza się świetnie.
  4. Jak uporządkować prace plastyczne dzieci? Przejrzyj je i podejmij decyzję, które chcesz zostawić. Najlepiej przygotuj teczkę, do której będziesz je wkładać. Możesz też robić zdjęcia prac i przechowywać je w takiej formie.
  5. Jeśli lubisz zbierać pamiątki z podróży, stwórz album, do którego będziesz wklejać np. bilety wstępów. W ten sposób dużo przyjemniej będzie ci wracać do wspomnień z danego miejsca.
  6. Na koniec zostaw sobie zdjęcia. Warto porządkować je z innymi członkami rodziny i trzymać je w konkretnym miejscu – albumie lub pudełku. Podpisane i posegregowane według lat. Zostaw tylko te, które sprawiają ci radość.

To jak, bierzemy się do pracy? Pamiętaj o #wyzwanieporządnickiej na IG! TUTAJ znajdziesz listę porządkową do pobrania.