Wiosenne porządki. Jak się za nie zabrać?

6 marca 2023

Rozpoczął się marzec, a do pierwszego dnia wiosny pozostały mniej niż trzy tygodnie. Nie dziwi więc fakt, że podświadomie zaczynamy myśleć o przygotowaniach do nowej pory roku. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to właśnie wiosną robi się z reguły wielkie porządki, a nie na przykład jesienią, przed zimą? 🤓

Historycznie rzecz biorąc, podobno wiosna to idealny czas na pozbycie się z domu… pozostałości i brudu powodowanego przez palenie węglem i drewnem w czasie zimy. Dziś trochę to nieaktualne…

Ale wiosenne porządki są też zakorzenione w religii. Na przykład w Greckim Kościele Prawosławnym Wielki Post zaczyna się od… Czystego Poniedziałku. To odpowiednik Środy Popielcowej. Należy powstrzymywać się od pokarmów i cielesnych przyjemności, ale też… dokładnie sprząta się dom i ogródek. Niektóre źródła podają nawet, że takie porządki zaczynają się już na tydzień przed Czystym Poniedziałkiem, by w poniedziałek tylko dokończyć dzieło 🤩

Podobnie jest w Iranie w związku ze świętem Nouruz. W sumie na świecie obchodzi je… 300 milionów ludzi! To nowy rok, święto nadchodzącej wiosny, do którego osoby je obchodzące przygotowują się tygodniami – sprzątając, kupując nowe sprzęty, pielęgnując ogródki, sadząc nową roślinność.

Czy zdajecie sobie sprawę, że według naukowców wiosenne porządki poprawiają nasze samopoczucie? Bałagan i nadmiar wprowadzają do naszego życia chaos i przebodźcowanie. Co jeszcze ciekawsze, to kobiety są bardziej zestresowane niż mężczyźni przez bałagan w domu, bo to głównie na ich barkach spoczywa ogarnianie chałupy… Chyba nie muszę pisać, że sprzątanie poprawia nastrój i daje mnóstwo satysfakcji, bo jednak to spore osiągnięcie!

Jak zabrać się za wiosenne porządki? Idealnie sprawdzą się tutaj uniwersalne zasady porządkowania, bo porządki to w końcu porządki. „Wiosenne” to tylko dodatek!

Krok pierwszy:

Ustal co masz do zrobienia i wyznacz termin realizacji. Przykład: mycie okien w domu. Wpisujesz w kalendarz konkretną datę, jeśli okaże się, że akurat pada deszcz – wybierasz najbliższy termin z właściwą pogodą.

Krok drugi: 

Zaangażuj domowników. Skoro udowodniono naukowo, że wiosenne porządki poprawiają samopoczucie, niech wszyscy je sobie poprawią! A do tego porządkowanie zmniejsza poziom stresu – wszyscy wygrywają, bo jest porządek, a głowa spokojniejsza.

Krok trzeci: 

Co za dużo, to niezdrowo. Jeśli masz sporo porządków do zrobienia, rozłóż je w czasie. W przeciwnym razie ich nadmiar może Cię przytłoczyć i szybko się zniechęcisz.

Krok czwarty:

Przewietrz szafę. Przygotuj się do pochowania zimowych ubrań, przejrzyj garderobę pod kątem wiosny i lata. Być może przyda się małe odgracanie?

Krok piąty:

Nie zapomnij o ogrodzie / balkonie. To w końcu wiosna! 

Krok szósty:

Nie zapomnij o SOBIE. Przestrzeń to jedno, ale nasze zdrowie jest zdecydowanie ważniejsze. Dlatego przy okazji wiosennych porządków zrób badania kontrolne, odwiedź dentystę, idź do ginekologa – zrób to, na co wiecznie nie masz czasu lub ochoty. 

To jak? Ruszasz do planowania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *