Wszystko, co powinieneś wiedzieć o domowej apteczce

1 lutego 2021

Każdy z nas posiada w domu leki. Jedni mają ich mało, co oznacza, że są okazami zdrowia, a inni nieco więcej – to przeważnie oznacza, że posiadają dzieci 😉 Oczywiście żartuję, ale w naszym przypadku liczba leków w domu zwiększyła się ogromnie, gdy na świecie pojawiła się Klara. Bo tu syropek na kaszelek, ale musi być i taki na suchy i mokry, a do tego kropelki do nosa, coś na odporność, witaminki i robi się cała góra specyfików.

Zacznijmy od podstaw: jak często przeglądać zawartość domowej apteczki? 

To zależy. Jeśli przyjmujesz lub przyjmujecie leki okazjonalnie (np. przeciwbólowe) i masz ich niewiele – wystarczy jak przejrzysz zawartość apteczki 2 razy w roku. Jeśli regularnie bierzesz leki i masz ich sporo – przegląd powinieneś robić nawet co 2 miesiące. To szczególnie ważne w przypadku leków podawanych dzieciom. Wiele syropów, a to właśnie syropy królują wśród leków dziecięcych, traci ważność stosunkowo szybko po otwarciu. Warto więc o tym pamiętać i szukać informacji na ten temat na opakowaniu.

Nasza dorosła apteczka po porządkach

Czas na przegląd i odgracanie. 

Zbieramy w jednym miejscu wszystkie posiadane w domu leki / suplementy. Każdy sprawdzamy pod kątem daty ważności oraz tego, czy nadają się do używania. Jeśli okaże się, że będziemy mieć przeterminowane produkty – trzeba się ich pozbyć we właściwy sposób.

Jak wyrzucać leki?

Przeterminowane leki można wyrzucić do pojemników ustawionych w aptekach. Nie wrzucamy do nich ulotek oraz kartonowych opakowań. A co z pustymi blistrami po tabletkach? Zdecydowana większość blistrów wykonana jest z połączenia plastiku i aluminium. Wyrzucamy je więc do ZMIESZANYCH ODPADÓW. Jeśli blister jest aluminiowy w całości – może trafić do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne. Szklane butelki po syropach można wyrzucić do pojemników na szkło. Pod warunkiem, że zużyliśmy je całe. Jeśli nie – resztkę syropu w butelce wyrzucamy do pojemnika w aptece. Nie wolno wylewać resztek do zlewu czy toalety.

Apteki nie przyjmują zużytych igieł i strzykawek. Co więc z nimi zrobić? Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od września 2019 roku to do PSZOK powinniśmy oddawać zużyte igły i strzykawki. Obowiązkiem PSZOK jest je przyjąć. Nie wolno wyrzucać igieł do odpadów zmieszanych, bo stanowią poważne zagrożenie dla pracowników sortowni śmieci. Do PSZOK można też oddać termometry rtęciowe, które od 2009 roku są wycofane ze sprzedaży i produkcji.

Leki przygotowane do oddania w aptece

Porządki

Gdy już przejrzysz dokładnie apteczkę i zostanie w niej tylko to, co może być jeszcze wykorzystane, czas na porządki. Jeśli masz mało leków – wystarczy z pewnością jeden niewielki pojemnik na leki. Najlepiej, by stał w miejscu niedostępnym dla dzieci, a więc wysoko. My leki trzymamy w kuchni. Łazienka nie jest do tego najlepszym miejscem, bo sporo leków nie lubi łazienkowej wilgotności. Jeśli leków masz więcej i członkowie rodziny przyjmują je regularnie – warto rozważyć przygotowanie osobnego pojemnika z lekami dla każdego członka rodziny. W naszym przypadku mamy osobno leki dziecięce i „dorosłe”. 

Medyczne królestwo Klary

Kilka złotych rad:

 – zapisz datę otwarcia np. syropu na opakowaniu / alternatywa to wpisanie na opakowaniu otwartego produktu do kiedy można go stosować

 – sprawdź, czy po otwarciu lek nie powinien być przechowywany w specjalnych warunkach (choćby w lodówce)

 – nie stosuj leków po terminie ważność lub gdy, choć wciąż są ważne, zmieniła się ich konsystencja czy zapach

 – nie kupuj góry „uniwersalnych” leków na zapas.

Apteczka Klary po przeglądzie

Co powinno znaleźć się w apteczce?

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

Leki przeciwbiegunkowe

Elektrolity (zapobiegają odwodnieniu w czasie biegunki)

Coś na alergię

Coś na ukąszenia owadów

Coś na przeziębienie (w tym krople do nosa, syrop na kaszel, tabletki do ssania na ból gardła)

Coś na żołądek

Coś na oparzenia

Coś na opuchliznę

Przyjmowane stale leki i suplementy

Termometr

Ciśnieniomierz

Inhalator

Plastry

Bandaże

Kompresy jałowe

Woda utleniona

Sól fizjologiczna

Jeśli w trakcie przeglądania apteczki okaże się, że są w niej braki, najlepiej zrobić listę rzeczy do kupienia i przy najbliższej okazji uzupełnić zapasy. Oczywiście jeśli dziś nie boli Cię gardło, nie musisz natychmiast kupować tabletek do ssania. Ale jeśli skończyły Ci się tabletki przeciwbólowe – lepiej kupić je bez odkładania tego na bliżej nieokreśloną przyszłość 😉