Ekspresowe porządki przed Świętami. Jeszcze zdążycie!

8 grudnia 2020

Choć wyzwanie Porządnickiej zakończyło się w ubiegłym tygodniu, sporo z Was dopiero teraz zorientowało się, że coś takiego istniało 😉 Pytacie, czy można jeszcze uporać się z domowym bajzlem, by zjeść wigilijną kolację ze względnym spokojem ducha 😀

Mam dobrą wiadomość: dacie radę przed Świętami! Czasu jest jeszcze sporo, więc działając metodą jedno pomieszczenie na raz lub według kategorii (Marie Kondo) spokojnie uporacie się ze wszystkim przed Bożym Narodzeniem. Więcej o metodach porządkowania pisałam TUTAJ.

Zbieram tu najważniejsze informacje i listy porządkowe z całego wyzwania, by dać Wam gotowca, z którym na pewno sprawniej uporacie się z porządkami.

ŁAZIENKA (lista porządkowa do pobrania TUTAJ)

Polecam zacząć od łazienki, bo dzięki temu szybko się nie zniechęcisz. Najpierw wynieś z łazienki wszystko, co się da: tkaniny (dywaniki, szlafroki, ręczniki). Następnie wyjmij wszystko z szafek. Najlepiej ustaw ich zawartość na podłodze. I tu zaczyna się najważniejsza część naszej pracy – kosmetyki i środki czystości (jeśli trzymasz je w łazience) należy przejrzeć pod kątem daty ważności, ale także przydatności dla nas. Te nieużywane żegnasz. Odgracanie dotyczy nie tylko kosmetyków i chemii, ale też ręczników czy dywaników. Jeśli są stare, podarte i z dziurami – żegnasz je.

Polecam segregowanie przedmiotów kategoriami: kosmetyki kolorowe, pielęgnacyjne, do włosów, akcesoria do włosów, do golenia, środki czyszczące itp. Po zakończeniu odgracania zorientujesz się, ile czego masz i najlepiej będziesz wiedzieć, gdzie trzymać w łazience daną kategorię przedmiotów. 

Przed ułożeniem kosmetyków na miejscu, wyczyść nie tylko same pojemniki, w których znajdują się kosmetyki, ale też półki, na których staną. Wyczyść też szczotki i suszarki do włosów.

Na koniec przygotuj się na ostre szorowanie. A do umycia jest sporo – z listy dowiesz się, co konkretnie.

SYPIALNIA (lista porządkowa do pobrania TUTAJ)

Celowo omijam szafę / garderobę, bo to spora kobyła i jeśli nie wyrobiłeś się z jej uporządkowaniem wcześniej, nie polecam zabierania się za to teraz, na ostatniej prostej przed Świętami. Jeśli jednak chcesz do sprawy podejść ambitnie, TUTAJ znajdziesz wszystkie informacje na temat porządkowania ubrań 🙂

Jeśli odliczymy szafę i komodę z ubraniami, które przeważnie znajdują się w sypialni, zostają nam łóżko, szafki nocne i ewentualnie coś, w czym przechowujemy np. zapasową pościel, koce czy bibeloty, być może wymieszane z „sentymentami”. Jeśli masz w sypialni toaletkę – dojdzie Ci jedna sprawa do załatwienia. Kieruj się zasadami, którymi kierowałaś się porządkując kosmetyki w łazience.

Ogarnianie sypialni to przede wszystkim porządkowanie, głównie nastawione na sprzątanie. Przygotuj się więc na mycie okna, odkurzanie lamp i łóżka oraz wymianę pościeli.

SALON (lista porządkowa do pobrania TUTAJ)

W Polsce coraz częściej salon połączony jest z kuchnią (choćby w formie aneksu kuchennego) i jadalnią, przez co spełnia wiele funkcji. Musi się w nim znaleźć miejsce do odpoczynku, a więc wygodna kanapa ze stolikiem kawowym, miejsce do jedzenia – stół i krzesła, telewizor, sprzęt grający, książki. Jeśli nie mamy w domu biura, to tutaj często trzymamy „papiery” i „sentymenty”, które mogą stać się nie lada wyzwaniem przy porządkowaniu.

Słów kilka o sentymentach, które sprawiają najwięcej problemów. Co to takiego? To wszystkie przedmioty, które przywołują wspomnienia. Mogą to być zdjęcia, części garderoby z dawnych lat, przedmioty, które dostaliśmy w prezencie, dziecięce prace.

Jak się zabrać za porządkowanie sentymentów? Zbierz je w jednym miejscu, podziel na kategorie (np. zdjęcia, dziecięce). Zdjęcia segreguj jako ostatnie. Zdecyduj, czego nie potrzebujesz. Zachowywane przedmioty umieść w ładnym pudełku – jednym dla całej rodziny lub dla każdego osobno.

Na koniec sprzątanie – zerknij do listy, dowiesz się, od czego zacząć.

POKÓJ DZIECKA (lista porządkowa do pobrania TUTAJ)

W porządkowaniu pokoju dziecka najistotniejsze jest odgracanie. Jeśli wiesz, że twoje dziecko nie potrafi rozstawać się z przedmiotami, rób porządki bez niego (może to mało wychowawcze, ale jak czasu jest mało, to trzeba się ratować).

Polecam najpierw usunąć z pokoju wszystkie te przedmioty, które nie powinny się tam znajdować. Mogą to być np. brudne naczynia. W przypadku pokoju dziecka kluczową rolę odgrywają zabawki. I to z nimi mamy największy problem. Dzielimy zabawki na: te, którymi dziecko się bawi – zostawiamy. Te, którymi nie bawi się od dawna – sprzedajemy (jeśli się do tego nadają), oddajemy lub wyrzucamy. Te, które obecnie nie są używane, ale mogą się jeszcze kiedyś przydać – chowamy, ale nie w pokoju dziecka (np. w piwnicy).

Gdy ogarniesz już zabawki, dokładnie to samo trzeba zrobić z książkami, artykułami kreatywnymi (kredki, bloki, kolorowanki, ciastolina itp.) oraz ubraniami. Ubrania to jednak temat na większe porządki i jeśli nie masz czasu przed Świętami, po prostu się za to nie bierz. A jak czas masz to postępuj tak jak w przypadku szafy / garderoby.

Na koniec czeka Cię sprzątanie.

KUCHNIA (lista porządkowa do pobrania TUTAJ)

Spróbuj wydzielić w swojej kuchni pięć stref: zapasów (to lodówka, spiżarnia, szafki z zapasami), przechowywania (szafki, w których przechowujesz naczynia, sztućce), przygotowania (blat, na którym przyrządzasz posiłki – dobrze, aby był blisko zlewu i śmietnika), zmywania (chyba nie wymaga wyjaśnień) oraz gotowania (kuchenka). 

Kuchnia, podobnie jak pokój dziecka, należy do najbardziej zagraconych pomieszczeń w domu, dlatego najwięcej czasu spędzisz na odgracaniu. Dokładnie przejrzyj garnki, pokrywki, a także akcesoria wszelkiej maści. NIe potrzebujesz 5 chochelek, 8 drewnianych łyżek i 20 ostrych noży. Nie potrzebujesz też 50 kubków. Zostaw to, co używasz i/lub sprawia Ci radość. Nie bój się używać pięknych naczyń na co dzień.

Pamiętaj, że blat jest do przygotowywania, a nie do przechowywania! Sypkie produkty wyglądają świetnie w jednakowych pojemnikach, ale takie rozwiązanie nie jest dla każdego. Z mojej perspektywy bezsensowne jest używanie pojemników jeśli gotujesz sporadycznie. Szybko bowiem okaże się, że przesypane produkty po prostu będą się marnować w pojemnikach i po dłuższym czasie nie będą się nadawać do spożycia.

Z listą sprzątanie pójdzie gładko. Dodatkowo TUTAJ macie wskazówki, jak umyć poszczególne sprzęty kuchenne.

KORYTARZ (lista porządkowa do pobrania TUTAJ)

Przeważnie są małe, wąskie i ciemne. Lubią skrywać tajemnice (choćby w pawlaczach), ale nie sprawiają większego problemu przy porządkowaniu. Z moich rad: trzymaj w korytarzu tylko aktualnie używane ubrania / buty. Im mniej przedmiotów na widoku w korytarzu, tym łatwiej zachować w nim porządek. Zadbaj więc o to, by szczególnie w korytarzu nie zagracać przestrzeni niepotrzebnymi bibelotami czy meblami.

Jeśli masz w korytarzu dywanik, regularnie go czyść. Odradzam dywany w korytarzu – tutaj powinna znajdować się goła podłoga, którą umyjemy jednym ruchem mopa. Znajdź odpowiednie miejsce na poszczególne kategorie przedmiotów: jeśli masz szuflady, zimą trzymaj w nich np. czapki i rękawiczki. Wydziel miejsce na klucze, czy portfel, a także np. grzebień, jeśli tuż przed wyjściem poprawiasz fryzurę. Najlepiej żeby przedmioty nie leżały na widoku.

Dzięki liście porządkowej posprzątanie korytarza na pewno pójdzie Ci błyskawicznie!

Na dobrą sprawę porządki możecie zrobić nawet w przedświąteczny weekend. Wszystko zależy od Waszej motywacji i tego, w jakim stanie jest Wasz dom 🙂 Macie więc jeszcze sporo czasu, by zabrać się za porządkowanie!