Połowa listopada to dobry moment, by zabrać się za planowanie przedświątecznych porządków, a być może nawet ich rozpoczęcie. Zebrałam dla Was najważniejsze wskazówki dotyczące sprzątania poszczególnych pomieszczeń w domu, żeby maksymalnie ułatwić Wam sprawę. W części pierwszej zajmiemy się sypialnią, pokojem dziecka i szafą, a w części drugiej sprawami nieco poważniejszymi z perspektywy świąt – łazienką, salonem i kuchnią.
Zastanów się już teraz, ile czasu możesz i chcesz przeznaczyć na sprzątanie przed świętami – może zdecydujesz się na grubsze porządki, a może tylko na delikatne sprzątanie? W zależności od tego, jaką wersję wybierzesz, realizuj tylko najważniejsze punkty lub wszystkie 😉
Na pierwszy ogień polecam SYPIALNIĘ!
Odpuść szafę, przynajmniej na początku. Tym zajmiemy się za chwilę. TUTAJ znajdziesz informacje krok po kroku, jak porządkować sypialnię. O czym warto pamiętać?
- Odkładaj przedmioty na swoje miejsce – nie będziesz mieć bałaganu.
- Pościel zmieniamy raz na dwa tygodnie.
- Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, miejsce pod łóżkiem wykorzystaj do przechowywania.
- Pamiętaj, że w sypialni spędzasz aż 1/3 swojego życia. Zadbaj, by była nie tylko uporządkowana, ale też piękna.
W kolejnym kroku weź się za SZAFĘ.
Sypialnia nie jest specjalnie trudna, jeśli chodzi o porządki. Ale szafa czy garderoba to już inna para kaloszy. Jeśli przed świętami nie masz czasu na porządki w szafie, po prostu ich nie rób. Jeśli jednak chcesz przewietrzyć szafę – zachęcam do dogłębnych porządków!
TUTAJ znajdziesz szczegóły porządków. O czym warto pamiętać?
- Naszym zadaniem jest przede wszystkim ODGRACENIE naszych szaf.
- Od czego zaczynamy? Opcje są dwie. Jeśli masz w szafie totalny armagedon, zbierasz wszystkie części garderoby w jednym miejscu (polecam łóżko w sypialni). Jeśli masz w szafie względny porządek, wykładaj z niej ubrania kategoriami – spodnie / spódnice / sukienki / bielizna itp.
- Pamiętaj o wyczyszczeniu wnętrza szafy.
- Drogie organizery są fajne, ale bez nich też da się uporządkować ubrania.
- Złożone ubrania zawsze zajmują mniej miejsca niż powieszone. Jeśli przechowujesz w szufladach – układaj je pionowo, jeśli na półkach – mogą być ułożone pionowo w pudełkach lub poskładane tak, by zmieściły się obok siebie dwa stosiki. Za takie stosiki, jeśli głębokość szafy pozwala, można wsadzić pudełko z rzadziej ubieranymi ciuchami. Stosiki można układać wykorzystując do składania np. koszulek książkę o odpowiedniej szerokości.
Uporządkowaliśmy swoją przestrzeń, czas na przestrzeń naszych dzieci, a więc POKÓJ DZIECKA.
Zabawki i ich porządkowanie pochłoną pewnie najwięcej czasu. Przygotuj się więc na to psychicznie. TUTAJ instrukcja porządkowania pokoju dziecka. O czym pamiętać?
- Jeśli małe dziecko ma problem z rozstawaniem się z przedmiotami, odgracanie przeprowadź, gdy malucha nie ma w domu. W przeciwnym razie nigdy nie skończycie tego procesu.
- Im mniej zabawek, tym lepiej.
- Ubrania. Polecam przeprowadzenie segregacji wstępnej dzieląc ubrania na za małe, za duże i takie, które dziecko nosi obecnie. Dopiero później zajmij się właściwym segregowaniem na te, które nadają się do zostawienia, do wyrzucenia czy do sprzedania.
- Książki podziel na te, które dziecko czyta oraz na te, które nie są już w obrębie jego zainteresowań – tych warto się pozbyć. Książki warto przeglądać co najmniej raz w roku.
Jeśli przebrniecie przez te trzy pomieszczenia, będziecie mieć połowę porządków za Wami. Przed nami druga część przygotowań do świąt!